„Ja idę, ty zostaniesz tu sama…”

Szantaż emocjonalny. Dlaczego straszysz dziecko, że je zostawisz? Czy osiągnięty chwilowy sukces musi być podszyty strachem przed utratą najukochańszej osoby jaką jesteś dla swojego dziecka?

„Zachowuj się grzecznie” Co oznacza być grzecznym? Zanim zaczniesz wymagać od dziecka pewnych zachowań wyjaśnij mu dlaczego tego oczekujesz i co ono wnosi w Waszą przestrzeń.

Chłopcy nie bawią się lalkami”
Dlaczego? Lalki to odgrywanie ról, zabawa, wyobraźnia, wrażliwość, emocje! To doświadczenie uczy dziecko czy chce to robić czy nie. Ograniczanie namacalności, zamyka i ogranicza.

„Nie płacz” Dlaczego? Płacz to emocje. Emocje to sposób komunikowania się.

„Nie biegnij”
Dlaczego? Ciało człowieka o ile fizjologia nie postąpiła wbrew naturze, stworzone jest do poruszania się i
biegania. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, pożytkuje nadmiar energii, usprawnia funkcjonowanie
organizmu.

„Zobacz co zrobiłeś, masz brudne ręce!”
Ten się nie myli co nic nie robi. Brudne ręce można umyć, wytrzeć a nawet mogą być brudne do końca dnia. Czy to w czymś przeszkadza?

Ja też łapię się na tym, że powiem coś absurdalnego, bo to bawi na pewien moment. Również zdarzy mi się przekląć pod nosem, z zaciśniętymi zębami i nienaturalnie wytrzeszczonymi oczami tłumaczyć coś co tłumaczyłam 2 minuty temu. Jesteśmy tylko ludźmi, my też mamy prawo do bezsilności, płaczu, złości. Tylko błagam, niech to nie będzie przekierowane na dziecko, które międzyczasie podczas Waszej nieuwagi postanowi po raz 15 zrobić coś, czego wcześniej mu nie pozwalaliście… Nie tylko Ty masz uczyć się emocji dziecka, dziecko powinno uczyć się również Twoich emocji. Zanim jednak wybuchniesz i podniesiesz głos, uprzedź siebie i otoczenie w koło, że ten moment nastąpi za chwilę o ile już nie następuje. Idealną pozycją książki dla dzieci jest: „Filip i mama która zapomniała”, wydawnictwa ZAKAMARKI. Bezkonkurencyjna naturalność i rzeczywistość, która przekazana w sposób sielankowy dostosowany dla dzieci od 3 roku życia. Skandynawska autorka Pija Lindenbau dzięki wprowadzeniu humorystycznych zwrotów uczy wyrozumiałości uczestnika nie zawsze radosnego zajścia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *