45 minut

Tyle czasu ma na poprowadzenie zajęć nauczyciel na zajęcia w szkole.

Podczas strajku nauczycieli miałam przyjemność pracować z dziećmi. Naiwnie wierząc, że strajk potrwa maksymalnie 3 dni. Z zapałem i pasją podeszłam do zająć. W piątek błagałam o odpoczynek, wsparcie, zdjęłam z siebie ambicje i puściłam im film. Podczas pięciodniowych zajęć plastyczno technicznych widziałam jak dzieciaki uwielbiają się uczyć, stawiać czoła trudom, robić na miarę swoich możliwości i w swoim tempie. Przede mną zasiadły dwa tuziny dzieci, kolorowe, wyjątkowe, wymagające indywidualnego podejścia. Czasami nawet zastanawiałam się czy aby ja dobrze do tych dzieci mówię, skoro i tak nikt nadal nie wie co ma robić.

Zauważyłam moją niedbałość i skrótowość w komunikacji. Ale również ich brak koncentracji i pośpiech. No tak te dzieci, na co dzień mają bardzo mało czasu, muszą się śpieszyć, a nauczyciel ograniczać do stopnia trudności zajęć. Jak bym to wiedziała na początku, może nie wpadłabym na zajęcia z szycia maskotek ze skarpetek. Ale co tam, dajemy ambitnie, pamiętam z podstawówki, że takie zajęcia były. Zaczynamy! Tłumaczę, rozdaję igły, nici. Z satysfakcją na twarzy chcę usiąść i w spokoju złapać łyk kawy. Niestety, robiąc tył zwrot słyszę głośne: „Psze Pani ja nie umiem nawlec igły”. O cholera pomyślałam, czyżby na starcie pokonała mnie igła?

We współpracy z drugim nauczycielem gasiliśmy pożar zwany „nie umiem”. Wokół mnie chodziły dzieci i o coś prosiły. Ja pochylałam się nad każdym, wiadomo, dziecko zasługuje na uwagę, wsparcie i podbudowanie, że robią dobrze. „To za trudne”, „tego się nie da zrobić” Da się, wszystko się da! Recytowałam głośno, próbując sama w to uwierzyć… Zwycięstwo! Wszyscy zrobili maskotkę. Zajęło nam to 2 godziny zegarowe.

Zgarbiona, o suchym pysku, z niskim poziomem kofeiny we krwi po zajęciach odprawiam dzieci do domów. „Dziękujemy za zajęcia, bardzo nam się podobało” trzepoczą z radością dzieci. „Psze Pani a co będziemy robić jutro?”. Jutro też będzie fajnie, mrugam tajemniczo i w głowie układam kolejne zajęcia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *